Przeprowadzka za granicę


Przeprowadzka za granicę Tragarz

 

Organizacja przeprowadzki międzynarodowej powinna być zaplanowana z niezwykłą uwagą. Nie możemy tutaj pozwolić sobie na błędy, które w przypadku przeprowadzki lokalnej mogą zostać wybaczone. Postaramy się tutaj wyjaśnić kilka spraw, o których musimy pamiętać podczas realizacji przeprowadzki. Przede wszystkim są to rzeczy związane z wizytą w urzędach oraz rozwiązaniem umów wiążących nas z aktualnym miejscem zamieszkania. Przeprowadzkę za granicę zalecamy organizować minimum dwa miesiące przed wyjazdem.

Od czego zacząć organizację przeprowadzki

Organizację zaczynamy od spisania wszystkich rzeczy do zrobienia, aby uniknąć pominięcia tych najważniejszych. Wizyta w odpowiednim urzędzie (zgłoszenie wyjazdu i inne sprawy formalne) oraz zerwanie umów na usługi świadczone nam przez inne firmy (np. usługi telekomunikacyjne, umowy na dostawę prądu czy Internetu itp.) to jedne z najważniejszych czynności do wykonania odpowiednio wcześniej. Przy okazji sprawdzamy okres ważności naszych dokumentów tożsamości. Za granicą mogą nam się przydać akt urodzenia, akt małżeństwa czy świadectwo ukończenia szkoły. Zalecamy zrobić po kilka kopii każdego z nich. Na stronie NFZ (kliknij tutaj) dowiesz się jak wyrobić kartę EKUZ potwierdzającą prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie UE. Niektórzy pracodawcy mogą od nas wymagać zaświadczenie o niekaralności. Takie zaświadczenie możemy uzyskać w wersji elektronicznej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (dostępne tutaj).

Jak się pakować do przeprowadzki

Gdy już wszystkie formalności mamy za sobą, kolejną rzeczą jest odpowiednie spakowanie się. Musimy pamiętać, że nasze rzeczy będą transportowane setki kilometrów, dlatego ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu. Szczególną uwagę należy zwrócić na pakowanie elementów szklanych oraz łatwo tłukących się. Konieczne jest użycie tutaj folii pęcherzykowej oraz gazet lub papieru pakowego. Lustra i witryny szklane zaklejamy taśmą klejącą po przekątnej na wzór litery X. Drobne rzeczy możemy pakować do woreczków strunowych a następnie do kartonów. Każdy spakowany karton powinien być zamknięty, zaklejony oraz opisany. Docenimy to szczególnie przy rozpakowywaniu się. Osobno przygotujmy sobie rzeczy potrzebne pierwszego dnia pobytu za granicą, zanim jeszcze się rozpakujemy. Są to m.in. ręcznik, rzeczy higieny osobistej itp.

Transport rzeczy za granicę

Spakowani, jesteśmy przygotowani do drogi. Pozostaje czekać , aż ekipa przeprowadzkowa spakuje i zabezpieczy nasze rzeczy do transportu i możemy ruszać. Jeżeli wszystko wykonaliśmy według wcześniejszego planu działań i nic nam nie umknęło, to nie powinno być niespodzianek. Ponieważ przeprowadzka międzynarodowa to często kilka dni poświęcone dla jednego Klienta, już wkrótce napiszemy kolejny artykuł na temat kosztów związanych z taką usługą w naszej firmie.

Powodzenia!

 

 

Jeżeli artykuł spodobał Ci się, udostępnij znajomym: